در عرض آمریکا آمریکایی مدافعین حرم اخبار سیاسی و اجتماعی

در عرض: آمریکا آمریکایی مدافعین حرم اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی ظرفیت اقتصاد مسکن به یک سوم رسیده است

سهم بخش مسکن از تسهیلات بانکی در شش ماه نخست امسال نشان می‌دهد هم‌اکنون یک سوم ظرفیت واقعی این بخش فعال است.

ظرفیت اقتصاد مسکن به یک سوم رسیده است

ظرفیت اقتصاد مسکن به یک سوم رسیده است

عبارات مهم : ایران

سهم بخش مسکن از تسهیلات بانکی در شش ماه نخست امسال نشان می دهد هم اکنون یک سوم ظرفیت واقعی این بخش فعال است.

به گزارش ایسنا، سهم ۱۲.۸ درصدی بخش مسکن از کل تسهیلات پرداختی سیستم بانکی در شش ماهه ابتدای امسال نشان می دهد سرمایه گذاران هنوز وارد این بازار نشده اند و عمده تسهیلات به مصرف کنندگان تخصیص داده شده است دارد.

ظرفیت اقتصاد مسکن به یک سوم رسیده است

با توجه به این که بخش مسکن توانایی جذب و راه اندازی ۴۰ درصد از حجم اقتصاد کشور را دارد سهم این بخش از تسهیلات بانکی حدود یک سوم ظرفیت واقعی این بخش هست. این عنوان نشان می دهد بازار مسکن با وجود رسیدن به رشد ۷ درصد در چهار ماهه ابتدای امسال هنوز با حداکثر ظرفیت خود فعال نیست.

در شش ماهه ابتدای سال ۱۳۹۵ “مسکن و ساختمان” حدود ۱۹ هزار و ۹۴۸ هزار میلیارد تومان از کل تسهیلات ۲۷۰ هزار میلیاردی را در قالب بیش از ۴۳۲ هزار و ۳۰۰ فقره دریافت کرده که در مجموع ۱۲.۸ درصد کل تسهیلات بوده هست. از این مبلغ ۲۱.۴ درصد جهت تامین سرمایه در گردش پرداخت شده است و تا ۴۴.۷ درصد آن در خرید مسکن بوده هست. این در حالی است که بخش “خدمات” بالاترین سهم از تسهیلات بانکی را به میزان ۱۰۸ هزار میلیارد تومان داشته هست. “صنعت و معدن” بیش از ۸۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان، بخش “کشاورزی” ۲۱ هزار میلیارد تومان و حوزه “بازرگانی” ۲۹ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان دریافت کرده است.

سهم بخش مسکن از تسهیلات بانکی در شش ماه نخست امسال نشان می‌دهد هم‌اکنون یک سوم ظرفیت واقعی این بخش فعال است.

جدا از این که کشور سالیانه به یک میلیون واحد مسکونی نیاز دارد و طبق برآوردها هم اکنون تعداد تولید بیش از ۴۰۰ هزار واحد نیست، ارایه تسهیلات ارزان قیمت جهت تولید مسکن در استطاعت و هم چنین نوسازی و بهسازی بافت های ناکارآمد جهت این بخش مهم به نظر می رسد.

در حال حاضر بانک مسکن تسهیلات ۹.۵ درصد از طریق سپرده گذاری جهت خرید مسکن پرداخت می کند. ولی از ابتدای سال ۱۳۹۴ تا کنون تعداد تقاضا جهت دریافت این تسهیلات ۲۸۲ هزار فقره بوده که پاسخگوی نیاز کشور نیست. لذا بازار مسکن به ابزارها و مشوق های بیشتری جهت ایجاد تعادل عرضه و تقاضا نیاز دارد.

با این که گفته می شود در شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران ۴۹۰ هزار واحد مسکونی خالی وجود دارد نیاز فوری به تولید و نوسازی مسکن بر اساس آمارها مهم به نظر می رسد. به طور مثال هم اکنون تعداد معاملات خرید و فروش مسکن در شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران در هر فصل حدود ۴۵ هزار واحد هست؛ در حالی که تعداد پروانه های ساختمانی جهت ایجاد واحد مسکونی در هر فصل به یک سوم این رقم می رسد. لذا می توان آینده نگری کرد در آینده نه چندان دور با فشار تقاضا در بخش مسکن مواجه باشیم.

ظرفیت اقتصاد مسکن به یک سوم رسیده است

رییس اتحادیه مشاوران املاک در پاسخ به این پرسش که آیا مالیات می تواند ۵۰۰ هزار منزل خالی پایتخت کشور عزیزمان ایران را وارد بخش عرضه کند، گفت: بر اساس آمار ۲.۵ میلیون واحد مسکونی خالی در کل کشور و در استان پایتخت کشور عزیزمان ایران ۶۵۰ هزار واحد خالی داریم. این تعداد که در استان پایتخت کشور عزیزمان ایران وجود دارد واحدهای معمولی نیست و عموم این واحدها در حاشیه پایتخت کشور عزیزمان ایران است که بخشی از آن مسکن مهر در پرند و پردیس هست. بخش دیگر واحدهای سوپرلوکس و بزرگ در مناطق مرفه نشین است که به علت رکود اقتصادی توانایی خرید و فروش آن وجود ندارد و مالکین هم تمایلی به اجاره آن ندارند.

حسام عقبایی ادامه داد: امیدوارم با سیاستهای مالیاتی بتوان برخورد با منزل های خالی را پیش برد. ولی اعتقاد دارم در وقت رکود باید در فرضیه اول، سیاستهای تشویقی باشد و اگر جواب نداد سراغ سیاستهای تنبیهی و تعزیراتی برویم. لذا تا الان بحث مالیات منزل های خالی تاثیر چندانی نداشته هست. بعضی دوستان دولتی دنبال درآمد از این راه هستند، در حالی که این مالیات نمی تواند جهت دولت درآمد آنچنانی داشته باشد و به همین خاطر عملا اجرا نشده هست. لذا باید در وقت رکود در بازارهای موثر مثل بازار مسکن که ۴۰ درصد از اقتصاد کشور را به خود تخصیص داده شده است داده، سیاستهای مالیاتی را به صورت معلق اجرا کنیم که با توجه به شرایط اقتصادی عوض کردن کند.

سهم بخش مسکن از تسهیلات بانکی در شش ماه نخست امسال نشان می‌دهد هم‌اکنون یک سوم ظرفیت واقعی این بخش فعال است.

واژه های کلیدی: ایران | بازار | تسهیلات | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs