در عرض آمریکا آمریکایی مدافعین حرم اخبار سیاسی و اجتماعی

در عرض: آمریکا آمریکایی مدافعین حرم اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار بین الملل استعفای حریری از عربستان آب می‌خورد / سیدحسن نصرالله

دبیرکل حزب‌الله لبنان با بیان اینکه اعمال فشار بر حزب الله فایده‌ای نخواهد داشت، تاکید کرد که نحوه استعفای نخست وزیر لبنان حکایت از مداخله عربستان در امور داخلی

استعفای حریری از عربستان آب می‌خورد / سیدحسن نصرالله

سیدحسن نصرالله: استعفای حریری از عربستان آب می خورد

عبارات مهم : لبنان

دبیرکل حزب الله لبنان با بیان اینکه اعمال فشار بر حزب الله فایده ای نخواهد داشت، تاکید کرد که نحوه استعفای نخست وزیر لبنان حکایت از مداخله عربستان در امور داخلی لبنان دارد.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت اینترنتی النشره، سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان اعلام کرد: آنچه که امروز من را به صحبت کردن واداشت، اعلام استعفای سعد حریری، نخست وزیر لبنان بود و من امشب فقط درمورد این مساله صحبت خواهم کرد و روز جمعه به سایر تحولات و رخدادها در منطقه با وجود اهمیتشان می پردازم.

استعفای حریری از عربستان آب می‌خورد / سیدحسن نصرالله

وی تاکید کرد، همه پیشبینی کردند که فشارها بر حریری در عربستان جهت استعفا صورت خواهد گرفت.

دبیرکل حزب الله لبنان افزود: چند روز قبل یکی از مسئولان عربستانی از خارج کردن حزب الله از دولت صحبت کرد و تهدیدهایی را مطرح نمود.

دبیرکل حزب‌الله لبنان با بیان اینکه اعمال فشار بر حزب الله فایده‌ای نخواهد داشت، تاکید کرد که نحوه استعفای نخست وزیر لبنان حکایت از مداخله عربستان در امور داخلی

وی تاکید کرد: زمانی که نخست وزیر از عربستان بازگشت و کابینه جلسه ای را تشکیل داد، وی به همگان اعلام کرد که عربستان ثبات و امنیت و ماندن دولت کنونی لبنان را تایید می کند. مجدداً نخست وزیر به عربستان سفر کرد و استعفای خود را از آنجا اعلام کرد.

سید حسن نصرالله تصریح کرد: تمامی سیاست مداران و اصحاب رسانه و کسانی که اوضاع را دنبال می کنند، با این نظر موافقت هستند.

وی تاکید کرد: آیا به سعد حریری اجازه داده نشد که به لبنان بازگردد و استعفای خود را از لبنان اعلام کند.

استعفای حریری از عربستان آب می‌خورد / سیدحسن نصرالله

دبیرکل حزب الله لبنان تصریح کرد: همگان حتی جریان المستقبل از این استعفا غافلگیر شدند. ما آرزو نمی کردیم که این استعفا رخ دهد.

وی افزود: دولت توانایی ادامه فعالیت خود و همگام شدن با دستاوردهای تازه تا وقت انتخابات پارلمانی آتی را داشت.

دبیرکل حزب‌الله لبنان با بیان اینکه اعمال فشار بر حزب الله فایده‌ای نخواهد داشت، تاکید کرد که نحوه استعفای نخست وزیر لبنان حکایت از مداخله عربستان در امور داخلی

سید حسن نصرالله تصریح کرد: فضای کشور فضای معقولی بود. ما به نحوه ارائه استعفا تمرکز می کنیم و آن مفاهیمی که در ارتباط با کرامت لبنان و کرامت خود نخست وزیر در بردارد.

دبیرکل حزب الله اظهار کرد: این نوع استعفا از نحوه و روش مداخله عربستان در امور داخلی لبنان حکایت دارد. ما همگی باید صبر کنیم چراکه در وهله نخست باید علت را بفهمیم و تا به این لحظه، آنچه که می دانم این است که هیچ کس در لبنان علت واقعی این استعفا را نمی داند. درک علت واقعی این امر کلید برخورد با این رخداد هست. آیا مجبور شدن نخست وزیر جهت استعفا به یک علت داخلی در لبنان برمی گردد؟ یقینا این گونه نیست. باید علت را در عربستان جستجو کرد.

استعفای حریری از عربستان آب می‌خورد / سیدحسن نصرالله

سید حسن نصرالله اظهار کرد: آیا علت این امر جنگ داخلی در عربستان میان امیران بر سر تخت پادشاهی میان ولیعهد و دیگر امرا بوده هست. همچنین سوالی درمورد اینکه حریری در حصر قرار گرفته هست، مطرح می باشد. آیا علت این امر پرسشها مالی است و مربوط به گذاشتن دست بر دارایی های یک فردی است که صدها میلیارد دلار دارد.

وی افزود: آیا عربستان از عملکرد سیاسی حریری راضی نبوده است و خواهان جابه جایی وی با یکی از افرادی بوده است که آنچه عربستان می خواهد اجرا می کنند. نگرانی هایی نسبت به اوضاع حریری وجود دارد و اینکه آیا وی بازداشت شده است است و یا می تواند به کشور بازگردد.

دبیرکل حزب الله لبنان خاطرنشان کرد: قرار جهت دیدار من با “سرایا” از قبل تعیین شده است بود و من از استعفای نخست وزیر اطلاعی نداشتم و این دیدار هیچ ارتباطی با تحول سیاسی یا با هیچ رخداد داخلی ندارد. ما به حفظ آرامش در سطح رسانه ای فرامی خوانیم. افرادی در لبنان هستند که شدت یافتن اوضاع به آنها نفع می رساند. من به عدم شدت یافتن اوضاع سیاسی دعوت می کنم چراکه هیچ چیزی را عوض کردن نمی دهد. ما می خواهیم که شرایط به فضای پیشین و جنبش طایفه ای برنگردد. باید کانال ارتباطی بین همگان و گروه های سیاسی متفاوت برقرار بماند.

وی افزود: ما منتظر بازگشت حریری در روز پنجشنبه هستیم در صورتی که به وی اجازه بازگشت به لبنان را بدهند. آیا به نفع کسی است که ما به اوضاع خود در گذشته بازگردیم. شایعه های بسیاری نیز در دو روز گذشته انتشار یافته هست. فقط شبکه العربیه در مورد تلاش جهت ترور سعد حریری صحبت کرد ولی دستگاه های امنیتی کاملا این مساله را تکذیب کردند. شاید این خبر العربیه با نشانه توجیه جهت جلوگیری از بازگشت به حریری به لبنان بوده باشد.

سید حسن نصرالله تصریح کرد: اسرئیلی ها بر این مساله توافق نظر دارند که وارد هیچ جنگی با لبنان نشوند مگر آنکه پیروزی خود در این جنگ را قطعی بدانند و اسرائیلی ها نسبت به این جنگ برحذر هستند. در حال حاضر اسرائیل جهت هر گونه حمله ای به لبنان، تحولات منطقه ای و بین المللی را در نظر می گیرد که این تحولات کاملا متفاوت از اوضاع در جنگ ژوییه است.

دبیر کل حزب الله لبنان افزود: یک شایعه دیگری نیز مبنی بر این امر مطرح شده است است که ولیعهد عربستان با روسای ستاد یکسان ائتلاف سعودی جهت شروع عملیاتی علیه لبنان نشستی داشته هست. همه باید منتظر بمانند که ببینیم عربستان به کجا پیش می رود. پیش از اینکه در مورد گام های عربستان علیه لبنان صحبت کنیم باید منتظر بمانیم که ببینیم چه در عربستان رخ خواهد داد. عربستان قبل از آنکه عملیاتی را علیه لبنان راه بیندازد باید به خروج از عملیات خود در یمن بیندیشد. ما نمی دانیم که عربستان به کدام سمت پیش می رود ولی باید از باتلاق خود در یمن خارج شود.

وی تاکید کرد: همگان باید منتظر بمانند که عربستان به سمت کدام سمت پیش می رود چراکه افراد بازداشت شده است اشخاص کوچکی نبودند و اطلاعات دقیقی نیز در مورد این مساله وجود ندارد و من نمی خواهم که تحلیل کنم بلکه ما انتظار در پیش خواهیم گرفت.

واژه های کلیدی: لبنان | استعفا | عربستان | عربستانی | اخبار بین الملل

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs