در عرض آمریکا آمریکایی مدافعین حرم اخبار سیاسی و اجتماعی

در عرض: آمریکا آمریکایی مدافعین حرم اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی آیا به جای پرچم آمریکا، تصویر ترامپ را آتش نزدید؟ / مرعشی

موضوع روز ما این نیست که آقای جنتی چه فرمودند یا نماینده مجلس چه نطق کردند؟ امروز نمی‌خواهند بفرمایند مصلحت کشور چیست؟ مصلحت کشور این است هنگامی که مردم امریکا

آیا به جای پرچم آمریکا، تصویر ترامپ را آتش نزدید؟ / مرعشی

مرعشی: آیا به جای پرچم آمریکا، تصویر ترامپ را آتش نزدید؟

عبارات مهم : ایران

موضوع روز ما این نیست که آقای جنتی چه فرمودند یا نماینده مجلس چه نطق کردند؟ امروز نمی خواهند بفرمایند مصلحت کشور چیست؟ مصلحت کشور این است هنگامی که مردم امریکا با ترامپ همراهی نمی کنند، ما در مجلس پرچم امریکا را آتش بزنیم؟

به گزارش ایران، حسین مرعشی سخنگوی حزب عاملان سازندگی که به باعث قرابت سببی اش با آیت الله هاشمی رفسنجانی، سیاست آموخته تر از همترازان خودش است و از نزدیک با پرسشها ریز و درشت دولت سازندگی و اصلاحات مواجهه داشته تأکید دارد که امروز، روز پشتیبانی از دولت و آقای روحانی هست. راجع به دونالد ترامپ، مدیر جمهوری تاجر مسلک امریکا هم نظر های قابل تأملی دارد و در عین حال از نمایندگان مجلسی که پرچم امریکا را آتش زدند، می پرسد آیا به جای پرچم امریکا، تصویر ترامپ را آتش نزدند تا هم اعتراضشان را نشان دهند و هم مردم امریکا را که با مدیر جمهورشان همراه نیستند علیه خود نشورانند. مشروح گفت و گوی وی با روزنامه «ایران» فردا منتشر خواهد شد.بخشی از آن گفت و گو را در زیر می خوانید:

آیا به جای پرچم آمریکا، تصویر ترامپ را آتش نزدید؟ / مرعشی

یک سال از انتخابات ریاست جمهوری دوره دوازدهم گذشته هست؛ اگر چه دولت دوم آقای روحانی مرداد ماه مستقر شد و هنوز یک سال از استقرار دولت دوازدهم نگذشته هست، میزان پایبندی مدیر جمهور به وعده هایش را چگونه ارزیابی می کنید؟

سؤال مشکل هست؛ فکر می کنم که امروز هر کسی که دلسوز کشور عزیزمان ایران باشد باید صرف نظر از تعلقش به جناح یا گروه سیاسی خاص و صرف نظر از این که حرف هایی را در نقد عملکرد دولت داشته باشد یا نه، هر حرف دیگری را کنار بگذارد؛ آیا که امروز به علت شرایط منطقه ای و بین المللی، روز پشتیبانی از آقای روحانی و دولت هست. در مقطعی سراغ من آمدید که زبانم به انتقاد باز نمی شود.

همه با شما هم نظر نیستند. اگر نگوییم مخالفان، خیلی از منتقدان دولت آقای روحانی بعد از خروج امریکا از برجام وقت را غنیمت شمرده و می گویند در خلال مذاکرات هشدار داده بودند یا آینده توافق هسته ای را آینده نگری می کردند و از این رهگذر،زبان به طعن و سرزنش دولت گشوده اند…

موضوع روز ما این نیست که آقای جنتی چه فرمودند یا نماینده مجلس چه نطق کردند؟ امروز نمی‌خواهند بفرمایند مصلحت کشور چیست؟ مصلحت کشور این است هنگامی که مردم امریکا

من فکر می کنم مورد نیاز نیست ما خیلی دنبال دلایل زیادی بگردیم تا ثابت کنیم کار دولت و تیم مذاکره کننده و مسئولانی که برجام را تدوین یا تأیید کردند،درست بود. تعابیر براق و بی پرده آقای ترامپ وظیفه ما را روشن کرده است.

ترامپ است که می گوید این قرارداد بر امریکا تحمیل شده؛ ترامپ است که می گوید هنگامی که ظریف را دیدم گفتم مطمئنم کری حریف او نمی شود و او کلاه سر کری خواهد گذاشت؛ ترامپ است که می گوید این بدترین قرارداد تاریخ امریکا هست؛ ترامپ است که می گوید این توافق چه فضا و منابعی جهت جمهوری اسلامی درست کرده هست. این ها شواهد خیلی روشنی است جهت این که نشان دهد کار دولت در برجام،کار درستی بود.

از طرف دیگر امریکایی که یک روز قادر بود علیه کشور عزیزمان ایران اجماع جهانی درست کند، امروز تنها مانده هست. در خودِ امریکا هم ترامپ تنهاست. الزاماً جمهوریخواهان نیز این مسیر را تأیید نکرده و نمی کنند. امریکا، متحدان اروپایی خودش را از دست داده و ترامپ مانده است و نتانیاهو و بن سلمان؛خیلی با آن وضعیتی تفاوت دارد که حتی روسیه و چین هم به قطعنامه های علیه کشور عزیزمان ایران رأی می دادند. ممکن بود رأی ممتنع بدهند،اما وتو نمی کردند.

آیا به جای پرچم آمریکا، تصویر ترامپ را آتش نزدید؟ / مرعشی

به صحنه سوریه نگاه کنید؛ در سوریه بیش از 500 هزار نفر در جنگ های داخلی کشته شدند، ولی هیچ قطعنامه ای در شورای امنیت علیه سوریه صادر نشد؛ چون روسیه همه قطعنامه های صادرشده را وتو کرده هست. ولی حتی یک قطعنامه علیه ما، به وسیله چین و روسیه که دوست و متحد ما بودند،وتو نشد. ما امروز از آن فضا به فضایی انتقال یافته شدیم که اروپا بیش از کشور عزیزمان ایران تلاش می کند تا برجام حفظ شود. مسأله امروز اتحادیه اروپا فقط کشور عزیزمان ایران و برجام نیست؛اروپا از سندی دفاع می کند که در فرآیند گفت و گوی بین المللی بوجود آمده و زاده شده است است.

حالا اگر عده ای این شرایط را درک نکنند،یا باید در درکشان تردید کرد یا باید بگوییم آنقدر درونشان بغض، حسد، بخل و کینه حکمفرماست که نمی توانند این فضا را ببینند.فرض کنیم برجام نواقصی داشته است؛اما باید توجه کنیم اولاً قرار نیست در قراردادی که با 6 کشور قدرتمند دنیا امضا می شود، فقط خواسته های کشور عزیزمان ایران در آن لحاظ شده است باشد؛ حتماً طرف برابر کشور عزیزمان ایران هم انتظاراتی داشته و ما باید به یک راه حل های میانه ای می رسیدیم.مسأله امروز این است حالا به نقطه ای رسیدیم که مدیر جمهور امریکا از برجام خارج شده است و حالا ما باید چه بکنیم؟

موضوع روز ما این نیست که آقای جنتی چه فرمودند یا نماینده مجلس چه نطق کردند؟ امروز نمی‌خواهند بفرمایند مصلحت کشور چیست؟ مصلحت کشور این است هنگامی که مردم امریکا

به طور قطع و مسلم، هیچ کس نمی تواند رد کند که ما در شرایط تازه بیش از شرایط گذشته به همراهی، هماهنگی و وحدت نیاز داریم. کسی نمی تواند بگوید اگر ما در میانه راه با مکر،حیله و بدعهدی یک شریک بدعهد مواجه شدیم حالا می توانیم هر گونه دلمان خواست عمل کنیم. کسی نمی تواند بگوید در این شرایط به جای همراهی و همفکری و خنثی کردن دشمن بدعهد، سر همدیگر داد بزنیم.

کدام مجموعه عاقلی این کار را می کند؟ اگر تصمیم نهایی این باشد که از برجام یا NPTبیرون بیاییم؛با 1+4 گفت و گو کنیم یا نکنیم یا هر تصمیم دیگر، باید با اجماع حرکت کنیم. امروز کشور عزیزمان ایران بیش از هر روز دیگر به اجماع نیاز دارد. اگر خرد حاکم باشد و اگر با واقع بینی مصلحت کشور را بخواهیم، زیاد از هر روز دیگری به این نیاز داریم که پشت سر دولت باشیم تا دولت ضمن بهره گیری از نظرات مقام معظم رهبری و همکاری قوای دیگر، با شرایط امروز مواجه شود.

آیا به جای پرچم آمریکا، تصویر ترامپ را آتش نزدید؟ / مرعشی

همان گونه که در مسأله ارز اجماع حاصل شد و همه تصمیم دولت جهت قیمت گذاری ارز و قطع رابطه بین ارز مورد نیاز اقتصاد کشور با ارز بازار سیاه را حمایت و همراهی کردند. مسأله هسته ای که خیلی مهم تر از ارز هست. در مسأله هسته ای همچنین ادامه برجام نیاز به اجماع داریم.لذا من فکر می کنم اصلاً وقت دغدغه و کشمکش های داخلی نیست؛ وقت هو کردن وزیر خارجه نیست.

با اطمینان عرض می کنم امروز از آن روزی که امام خطاب به عده ای از منتقدان فرمودند:« شما دل مسئولان را شکستید» حساس تر هست. هیچ کس نباید دل آقای ظریف را بشکند. اگر ظریف الآن در اروپا، چین یا روسیه پشت میز مذاکره می نشیند، باید احساس کند همه کشور پشت سرش هستند.

همان طور که در سؤال قبلی مطرح شد شماری از مخالفان و منتقدان دولت می گویند ما که از اول گفتیم دلواپسیم؛ الآن آیا باید با شما همراهی داشته باشیم؟

آن ها از اول گفتند؛ مذاکره کنندگان هم حداکثر احتیاط را کرده اند. آن ها حق داشتند بگویند نگرانند؛ ولی نگرانی آن ها نشستن بیرون گود بود… عنوان روز ما این نیست که آقای جنتی چه فرمودند یا نماینده مجلس چه نطق کردند؟ امروز نمی خواهند بفرمایند مصلحت کشور چیست؟ مصلحت کشور این است هنگامی که مردم امریکا با ترامپ همراهی نمی کنند، ما در مجلس پرچم امریکا را آتش بزنیم؟ خب تصویر ترامپ را آتش می زدید؛ آیا پرچم را آتش زدید؟ نظرسنجی ها نشان می دهد 70 درصد مردم امریکا با ترامپ موافق نیستند.در چنین شرایطی آیا در مجلس شورای اسلامی به جای آتش زدن تصویر ترامپ، پرچم امریکا را آتش می زنیم؟ تصویر ترامپ که جهت آتش زدن اولویت داشت. طنز هم ساختند علیه ما؛ گویا پرچم آتش نمی گرفت و به طعنه در رسانه هایشان نوشته اند این ها که نمی توانند یک پرچم آتش بزنند، چگونه می خواهند بمب اتم بسازند؟

واژه های کلیدی: ایران | تصویر | همراهی | امریکا | امریکایی | آقای ترامپ | دونالد ترامپ | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs