در عرض آمریکا آمریکایی مدافعین حرم اخبار سیاسی و اجتماعی

در عرض: آمریکا آمریکایی مدافعین حرم اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار علمی و آموزشی مشخصات فنی بمب‌افکن‌های آمریکا که در شبه‌جزیره کره به پرواز درآمدند

به دنبال آزمایش موشک بالستیک قاره‌پیما از سوی کره شمالی، نیروی هوایی آمریکا اعلام کرده که دو فروند بمب افکن این کشور بر فراز مناطق مورد اختلاف در دریای جنوبی چی

مشخصات فنی بمب‌افکن‌های آمریکا که در شبه‌جزیره کره به پرواز درآمدند

مشخصات فنی بمب افکن های آمریکا که در شبه جزیره کره به پرواز درآمدند

عبارات مهم : سیستم

به دنبال آزمایش موشک بالستیک قاره پیما از سوی کره شمالی، نیروی هوایی آمریکا اعلام کرده که دو فروند بمب افکن این کشور بر فراز مناطق مورد اختلاف در دریای جنوبی چین به پرواز درآمده اند. این بمب افکن ها ولی چه مشخصات فنی دارند؟

به گزارش خبرآنلاین، در این عملیات که جهت چنگ و دندان نشان دادن به کره شمالی صورت گرفت دو فروند بمب افکن بی-۱بی (B-1B) ارتش آمریکا از پایگاهی در گوام به منطقه اعزام شدند.

مشخصات فنی بمب‌افکن‌های آمریکا که در شبه‌جزیره کره به پرواز درآمدند

راکوِل بی-۱ لنسر یک بمب افکن راهبردی و چهار موتوره مافوق صوت نیروی هوایی آمریکا است که دارای بال متحرک هست. این بمب افکن به وسیله شرکت راکول که اکنون بخشی از شرکت بوئینگ به حساب می آید ساخته شده است هست. بی-۱ محصول نیاز نیروی هوایی آمریکا به یک بمب افکن مافوق صوت و دوربرد است که باید جایگزین بی-۵۲ استراتوفورترس می شد. نخستین مدل های این بمب افکن با نام بی-۱ ای در اوایل دهه هفتاد تولید شد ولی ساخت آنها لغو و فقط 4 فروند از آنها ساخته شد.

در اوایل دهه هشتاد مجدداً این بمب افکن با نام بی-۱ بی با تاکید بر سطح مقطع راداری کم مورد بازبینی قرار گرفته و در سال ۱۹۸۶ به عنوان یک بمب افکن اتمی وارد خدمت در نیروی هوایی آمریکا شد. این بمب افکن در دهه نود به بمب افکن متعارف عوض کردن کاربری داده و در سال ۱۹۹۱ در عملیات روباه صحرا در بمباران عراق شرکت کرد. در سال بعد در عملیات ناتو در کوزوو شرکت کرد و بعد از آن به همراه نیروهای ناتو در افغانستان و عراق وارد عملیات نظامی شد.

به دنبال آزمایش موشک بالستیک قاره‌پیما از سوی کره شمالی، نیروی هوایی آمریکا اعلام کرده که دو فروند بمب افکن این کشور بر فراز مناطق مورد اختلاف در دریای جنوبی چی

با بازنشسته شدن ای اف-۱۱۱ راون در سال ۱۹۹۸ و بازنشسته شدن اف-۱۴ تام کت در سال ۲۰۰۶ اکنون بی-۱ تنها هواپیمای با بال متحرک نیروی هوایی آمریکا هست. در آخرین برآورد ارزش ۱۰۰ فروند از این بمب افکن به همراه تجهیزات آن حدود ۲۰/۵ میلیارد دلار تخمین زده شد.

بی-۱بی بمب افکنی است چند منظوره با برد بلند که جهت انجام عملیات های بین قاره ای بدون انجام سوختگیری هوایی استفاده می شود. این هواپیما می تواند انواع جنگ افزار های متعارف و غیر متعارف را به صحنه نبرد حمل کند.نام رسمی B-1 در نیروی هوایی آمریکا Lancer است،اما معمولا به اسم Bone(کوتاه شده است B-One) آشنا میشود.این بمب افکن میتواند در ارتفاع بسیار اوج پرواز کرده و بمب های خود را رها کند.اولین مدل B-1B در سال 1985 تحویل داده شد و بعد از آن از سال 1986 به خدمت نیروی هوایی آمریکا در آمد و تا به امروز در خدمت است.

B1-B قرار است تا سال 2030 در نیروی هوایی آمریکا خدمت کند. به علت سطح مقطع راداری بالای این بمب افکن در مدل B-1A،از این مدل فقط 4 فروند ساخته شد.در نتیجه مهندس های کمپانی Rockwell تصمیم گرفتند که گونه ای جدیدتر با توانایی هایی زیاد و شاخصه رادار گریزی بالاتر بسازند که در نهایت موجب طراحی و تولید مدل B1-B شد که سطح مقطع راداری پایینی داشت و رادار ها در یافتن این بمب افکن دچار مسئله می شدند.

مشخصات فنی بمب‌افکن‌های آمریکا که در شبه‌جزیره کره به پرواز درآمدند

دو سیستم الکترونیکی پروازی بسیار پیچیده جهت حمله و پدافند هنوز هم از نظر اهمیت در راس تجهیزات مهم و مورد نیاز جهت هواپیمای B-1B قرار دارند.ارزیابی سیستم های گفته شده است به عنوان بااهمیت ترین ماموریت در پروازهای دومین نمونه هواپیمای آزمایشی B-1B در نظر گرفته شده است است.

به دنبال آزمایش موشک بالستیک قاره‌پیما از سوی کره شمالی، نیروی هوایی آمریکا اعلام کرده که دو فروند بمب افکن این کشور بر فراز مناطق مورد اختلاف در دریای جنوبی چی

هواپیمای B1-B توانایی شلیک انواع موشک های هوا به سطح همچون موشک های کروز AGM-158 JASSM و بازه گوناگونی از بمبهای همه منظوره و یا هدایت شونده و همچنین بمب های هسته ای را دارد.این بمب افکن بسیار پیشرفته می تواند در هر شرایط آب و هوایی بدون سوخت گیری هوایی از یک قاره به قاره ای دیگر سفر کند،ماموریت خود را انجام داده و سپس به پایگاه خود بازگردد.

البته این بمب افکن توانایی سوخت گیری هوایی نیز دارد.این هواپیما جهت پرواز به چهار خدمه مشمول بر خلبان،افسر سیستم های تهاجمی،افسر سیستم های دفاعی و فرمانده هواپیما نیاز دارد و قیمت هر فروندش برابر 283.1 میلیون دلار آمریکا تخمین زده می شود. از این مدل بمب افکن 100 فروند ساخته شده است است.

مشخصات فنی بمب‌افکن‌های آمریکا که در شبه‌جزیره کره به پرواز درآمدند

هواپیمای B-1B طوری طراحی شده است که توانایی نشست و برخاست در فرودگاه های دورافتاده و حتی باندهای کم عرض و کوتاه را دارد. استفاده از سیستم های پیشرفته اخلالگر که در این مدل استفاده شده است است به همراه مواد جذب کننده امواج رادار به کار رفته در بدنه و همچنین طراحی بدنه سطح مقطع راداری(RCS) این بمب افکن را کم کردن داده و باعث شد تا در برابر جنگنده های رهگیر و رادار ها تا حد بسیار زیادی ایمن باشد.

یکی دیگر از شاخصه های چشمگیر این بمب افکن،بال های متغیر یا متحرک آن است که جهت سرعت های اوج به عقب بسته میشوند.در این فناوری،با عقب رفتن بالها در سرعتهای بالا،فشار وارده بر آنها کم شده،در نتیجه از میزان پسای اضافی که بالها در سرعتهای اوج تولید می کنند کاسته می شود.خوبی دیگر بال متغیر این است که جهت برخاست،بمب افکن می تواند بالهای خود را به میزان بیشینه باز کرده تا با سرعت کمتری امکان بلند شدن هواپیما وجود داشته باشد که این عنوان امنیت پرنده را نیز بالاتر می برد.

توانایی برخاستن در فاصله کم این امکان را به هواپیما می دهد که موقعی که به پایگاه حمله شده است است،در فاصله ای کوتاه به سرعت به آسمان برود و بتواند فرار کند.این بالها بسته به نیاز ماموریت به وسیله خلبان به گونه ای تنظیم می شوند تا بیشترین کارایی را جهت نفوذ و حمله در برد زیاد در اختیار بمب افکن قرار دهد.

B1-B از چهار موتور توربوفن F101-GE-102 ساخت کمپانی بزرگ آمریکایی General Electric با سیستم بعد سوز که هر کدام تراستی برابر 65 هزار نیوتون بدون استفاده از بعد سوز و 137 هزار نیوتون با بعد سوز تولید میکنند.

به علت داشتن چنین موتورهای قدرتمندی است که این هواپیما را می توان جز هواپیماهای فرا صوت دانست، این بمب افکن می تواند با سرعت 1.34 ماخ پرواز کند که از این لحاظ نیز برتری قابل توجهی نسبت به هواپیمای B-52 Stratofortress دارد.البته مدل B-1R که بروز شده است و بهسازی شده است مدل B-1B به حساب می آید با استفاده از موتور های F119 ساخت کمپانی Pratt & Whitney آمریکا 2.2 ماخ سرعت دارد و مجهز به موشک های هوا به هوا و رادار پیشرفته تر است.

B-1B میتواند در صورت از کا افتادن 3 موتور تنها با بهره گیری از یک موتور در ارتفاع مناسب پرواز کند.برای این کار بنزین اضافه در هوا تخلیه شده است در نتیجه وزن هواپیما کم کردن پیدا می کند.B1-B به لطف بال های متغیر و همچنین 4 موتور توربوفن توانمندش توان مانور بالایی دارد.

واژه های کلیدی: سیستم | موتور | پرواز | آمریکا | هواپیما | هواپیما | آمریکایی | نیروی هوایی | عملیات نظامی

مشخصات فنی بمب‌افکن‌های آمریکا که در شبه‌جزیره کره به پرواز درآمدند

مشخصات فنی بمب‌افکن‌های آمریکا که در شبه‌جزیره کره به پرواز درآمدند

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs